شرکت زیرساخت در پی تامین بستر اپراتورهای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی

شرکت ارتباطات زیرساخت، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌باشد که در زمینه تامین زیرساخت‌های ارتباطی مخابرات ایران فعالیت می‌کند.

شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان متولی شبکه مادر مخابراتی در کشور و کارگزار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به منظور اعمال حاکمیت، وظیفه اجرای سوئیچینگ و ارتباطات اپراتورهای مخابراتی را در نقاط حضور و شبکه‌های مربوط بر عهده دارد.

محمود خسروی، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره‌ی این شرکت، که اخیرا به عنوان سخنران ویژه‌ی کنفرانس ظرفین اوراسیا ۲۰۱۵ در ترکیه شرکت داشته است در سخنانی از این شرکت به عنوان فراهم آورنده اصلی Core مرکزی شبکه مخابراتی ایران، یاد کرده و گفته است: شرکت ارتباطات زیرساخت وظیفه تامین شبکه Backbone را بر عهده دارد و در واقع بستر اصلی تمامی اپراتورهای ثابت و سیار داخلی، منطقه ای و بین المللی را فراهم می کند.

خسروی استقبال جمعیت جوان و بازار فعال مخابراتی ایران از اینترنت با ظرفیت بالا و کیفیت سرویس خوب را به عنوان زمینه ی لازم جهت رشد و توسعه‌ی زیرساخت‌های ارتباطی در کشور نام برده و افزود سیاست توسعه‌ای شرکت زیرساخت، تلاش برای ارتقاء ظرفین اینترنت بین‌الملل از ۲ ترابایت به ۸ ترابایت تا سال ۲۰۱۷ و ۱۶ ترابایت تا پایان سال ۲۰۲۰ و نیز توسعه‌ی شبکه برای افزایش ترانزیت بین‌الملل از ۳۰۰ گیگابایت به ۲۰ ترابایت در سال ۲۰۱۷ و ۳۰ ترابایت تا سال ۲۰۲۰ است.

وی با تاکید بر عدم وجود محدودیت پیش روی شرکت زیرساخت اعلام کرد که زیرساخت از هرگونه مشارکت بین‌المللی در این زمینه استقبال می‌کند.

مهندس خسروی درخصوص تاثیر تنظیم مقررات بر آینده ICT  کشور گفت: اجرای سیاستهای خصوصی سازی از یکسو و باز شدن فضای تجاری جهانی ایران در دوران پس از تحریم از سوی دیگر، زمینه مناسبی  برای سرمایه گذاری‌های خارجی در بخش مخابرات و ارتباطات ایران فراهم می کند.

 وی مشارکت در پروژه‌های توسعه خدمات مخابراتی در سطح ایران و منطقه را از جمله اولویت‌های شرکت ارتباطات زیرساخت دانست که نقش ویژه‌ای در افزایش رشد اقتصادی کشوربازی می کند.

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص استراتژی ایران برای ورود به بازار مخابراتی منطقه اوراسیا تصریح کرد: خرید و فروش ظرفیت ارتباطی، ارائه و خرید سرویس با کیفیت و قیمت مناسب، استراتژی اصلی ایران در این بازار است.

مهندس خسروی مشارکت در کنسرسیوم های بین المللی برای ارائه خدمات در سطح بین الملل، ترانزیت ارتباطات مخابراتی منطقه مشابه با پروژه EPEG، توزیع محتوا در ایران و منطقه، ارائه خدمات Host و Telehosting  را از دیگر شیوههای حضور ایران در بازار ارتباطات بین‌الملل اعلام کرد.

وی درخصوص تلاش ترکیه برای تبدیل شدن به مرکز اصلی ترانزیت ارتباطات بین الملل منطقه گفت: سیاست ما در عرصه مخابرات و ارتباطات منطقه بر اصل تعامل با تمامی شرکای تجاری و مخصوصا کشورهای هم مرز و همسایه بنا شده است.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینکه موقعیت ترکیه و ایران در کنار یکدیگر برای ترانزیت ترافیک اروپا به آبهای آزاد جنوب و اتصال به شبه قاره هند و چین، امتیازی بزرگی است، همکاری بیشتر این دو کشور را موضوعی پر اهمیت و استراتژیک برای توسعه ارتباطات منطقه و بین الملل دانست.

کنفرانس ظرفیت اوراسیا ۲۰۱۵ ترکیه با هدف افزایش ظرفیت انتقال بین الملل کشورهای آسیایی اروپایی هفتم و هشتم مهر ماه در استانبول برگزار شد که در آن مدیران ارشد شرکت های مطرح مخابراتی جهان شرکت داشتند.

بدون شک هر خبری که نوید‌بخش توسعه‌ی ظرفیت و کیفیت شبکه در ایران باشد می‌تواند برای کاربران خوشایند باشد و حتی کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت را مطمئن‌تر کند که بستری مناسب‌تر را در اختیار خواهند داشت. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که وقتی از ترانزیت پهنای باند در سطح منطقه‌ای و جهانی سخن به میان می‌آوریم باید کاربر داخلی را در سطح مطلوبی از خدمات راضی نموده باشیم و سپس اقدام به ترانزیت ظرفیت اضافه کنیم. در حال حاضر کاربران ایران با کمبود پهنای باند کافی و با کیفیت مناسب روبرو هستند و مبالغ گزاف و بسیار بیشتر از استاندارد جهانی را برای آن می‌پردازند. اینجاست که ضرب‌المثل قدیمی به ذهن متبادر می‌شود که «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!»